• 005.jpg
  • 003.jpg
  • 004.jpg
  • 001.jpg
  • 002.jpg

Пошук по сайту

Лічильник відвідувачів

Історія

Городоцький цукровий завод

Городоцький цукровий завод

У 1834 р. м. Городок купив німецький барон, син камергера Пруського короля Гейсмар Федір Климентійович. На придбаних землях займались вирощуванням цукрового буряка,а для переробки його в східній частині Городка був побудований один із перших цукрових заводів в Україні. Цікаво, що городоцька цукроварня стала першим підприємством галузі, на якому застосували парову машину.

Цукрова промисловість одна з найстаріших і найважливіших галузей харчової промисловості, продукція якої до 1914 року була найважливішим предметом експорту. Городоцький цукровий завод займав центральне положення в сировинній зоні, був добре забезпечений водою та неподалік великими запасами вапнякового каміння, необхідного для будівництва і ведення виробничого процесу. Завдяки цьому підприємству в місті невдовзі відбувається значне економічне зростання.

У 70-х роках ХХ ст. новим власником заводу став керівник Київського банку М. Виноградський. В 1882 році вироблення цукру складало 88 тис. пудів (1344 т). На початку ХХ ст цукровий завод перейшов у власність акціонерного товариства "Городок". З 1919 року завод існував як державне підприємство. Протягом свого існування завод постійно модернізувався,розширювався, збільшував обсяги продукції. У 1936 році розпочато будівництво 2-го цукрового заводу. З 1941 по 1944 рр. Городок перебував в окупації. Із заводу вивезли частину обладнання, багатьох молодих робітників відправили до Німеччини на промислові роботи. З 1944 р. розпочато виробничий сезон, упродовж якого вироблено 3,5 т. цукру.

В післявоєнні роки завод модернізували. У результаті виробнича потужність заводу досягла 1610 т. переробки буряку на добу. Відповідно проводилось нарощування виробничих потужностей заводу як за рахунок реконструкції і технічного переоснащення, так і за рахунок будівництва нового заводу. У 1951 році був уведений в дію 2-й Городоцький цукровий завод. Через деякий час потужність заводу збільшилась до 5250 т. перероблювального буряку за добу. Період найбільшого розвитку цукрової промисловості припадає на 60-ті роки.

Успішна робота заводу в цей період давала можливість отримувати значні прибутки, що в свою чергу дозволяло використовувати фонди підприємства на соціальні цілі. Надалі для Городоцького цукрового заводу з ряду причин склались несприятливі умови: так, через кліматичні умови зменшились обсяги заготівель буряків, знизилась їх технологічна якість, кількість виробленого цукру різко впала. В результаті прийнятих державою і місцевими органами заходів, починаючи з 1982 року поступово виробництво цукру почало збільшуватись .За активною участю директора заводу А. А. Бухти побудовано клуб на 500 місць, водолікарню, торгівельний центр (три магазини і кафе), школу, бані, комбінат побутового обслуговування, спортивний центр, 2 дитсадки, спальний корпус у піонертаборі, стадіон.

Було побудовано 94 житлових будинки на 283 квартири. У зв’язку зі зміною політичної обстановки, починаючи з 1991 року, внаслідок скорочення посівних площ і зниження врожайності буряків, зменшилась їх заготівля і виробництво цукру як в цілому по Україні, так і на Городоччині. За обсягами виробництва буряків і цукру Хмельниччина в період 1965 -1990 років була провідною серед бурякосійних областей і посідала 2 – 4 місця, то в 1993 році вона перемістилась на шосте, а в 1998 році – на сьоме, пропустивши вперед Тернопільську область.Через відсутність буряків 1-й цукровий завод не працює з 1996 р. 2-й цукровий завод з 1997 р. працює на половину потужності. У 1996 р підприємство реорганізовано у ВАТ «Городоцький цукровий завод» колективної форми власності. У 2000 р. На базі ВАТ «Городоцький цукровий завод» створено агропромислове обєднання «Подільський продукт». 25 травня 2001 р. АПО «Подільський Продукт» стало одним із засновників ЗАТ «Цукор Поділля». Сьогодні підприємство реорганізовано в ПП «Городоцький цукровий завод» Завод не працює з 2008 року, проте на сьогодні повністю збережений.

Городоцький цукровий завод

"НАШ ГОРОДОК"

© 2011 All right reserved. Інформаційний портал Городоцького району.     Створення сайтів
При передруці матеріалів посилання на сайт є обов'язковим! Відповідальність за достовірність фактів несе автор публікації.

Олександр Герега народний депутат України За конкретні справи АТП Чемерівці