А мати вишивала рушники…

А мати вишивала рушники…

У національній доктрині розвитку освіти України в XXI ст. говориться:“ Освіта спрямована на втілення в життя української національної ідеї. Вона підпорядкована консолідації українського народу в українську політичну націю, яка прагне жити з усіма народами і державами світу у співдружності. Освіта виховує громадянина патріота України, прищеплює любов до української мови та культури, повагу до народних традицій”. Саме тому виникає потреба в залученні учнів до ознайомлення з українськими народними традиціями і звичаями. Адже Україна — наш спільний дім.

Традиції народу завжди були і є невичерпним живильним корінням нашої духовності, національної самосвідомості. Традиції — фундамент національного, а національне — фундамент культури.

 Перебування дитини під впливом матеріальної та духовної культури рідного народу необхідне для найповнішого розкриття й розвитку її природних здібностей, оскільки саме за таких умов етнопсихологічні особливості підростаючого покоління використовуються  найдосконаліше.

Українська народна вишивка, сприяє вихованню у підростаючого покоління національних почуттів, переосмислення надбань світової культури, виводить їх із національних цінностей. Художньо-виражальне багатство української вишивки не має рівного у світі.

Вишивка — це духовний символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.

Вишивані рушники, оздоблений вишивкою одяг — це важливі віхи у житті кожного українця. Вони мають значне національне, образно-символічне значення, а тому й виховне. Залучення учнів до цього виду мистецтва, що виник і ґрунтується на стародавній культурі українського народу та розвивається на основі національних традицій, духовної спадщини, сприяє вихованню патріотизму, розумінню ментальності українського народу, пробуджує національну свідомість, гордість за свій народ, його минуле і сьогодення.

Дуже символічно, що саме напередодні Дня матері, Берегині українського роду, у Тростянецькому НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» відбулося родинне свято  "А мати вишивала рушники", метою якого було ознайомити з оберегом української родини — рушником, зі значенням його у побуті; навчити учнів читати візерунки вишивок; виховувати глибокі почуття любові до батьків, пошани до працьовитих людей; сприяти розвитку творчих здібностей дітей; виробити душевну потребу берегти рушник, як сімейний скарб; викликати бажання зберігати сімейні традиції.

Підготували і провели захід класний керівник 9 класу, голова методоб`єднання класних керівників Тростянецького НВК, Сердечна Л. А. і завідуюча Тростянецькою сільською бібліотекою Водяна Є. Ф.

У прибраний вишитими рушниками зал завітали матері школярів Белінська Л. Б., Скотинянська О. П.,  Рой Г. П,  Перун С. В., Петрів А. Ф. та бабусі Бойко П.І,

Дорош Л. О., Навроцька Г. В., Шулевська Н. В. із своїми вишиванками, працівники навчального закладу Барановська А. Б., Кохан Т.А.. Шинкарчук Р. Б., які принесли свої найкращі роботи, а також завітали гості, представники громадської організації «За конкретні справи»  Накутній В.І. та Раднюк Д.С., жителі села.

 Цікаве і змістовне дійство тривало понад дві години. Учасники свята декламували вірші та співали пісень, танцювали. Тут  під керівництвом Водяного П. Ф. звучали троїсті музики та духовий інструмент – труба у виконанні учня 7 класу Белінського Богдана. Представники партії «За конкретні справи» вручили невеличкі сувеніри майстриням-вишивальницям, а школярам на радість подарували волейбольні м’ячі.

На закінчення свята ведуча Лариса Сердечна запропонувала підтримати дітей і виконати українську народну пісню всім залом. І зазвучали народні мотиви, і ще довго не стихали аплодисменти…

Автор Валентина Ковальчук