• 002.jpg
  • 003.jpg
  • 004.jpg
  • 005.jpg
  • 001.jpg

Пошук по сайту

Лічильник відвідувачів

Календар подій

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Новини

ШКОЛА БЕЗПЕКИ

Профілактика правопорушень та злочинності

НАЙПОШИРЕНІШІ ВИДИ КІБЕРЗЛОЧИНІВ ТА ЯК НЕ СТАТИ ЇХ ЖЕРТВОЮ

Недотримання умов купівлі товарів через мережу Інтернет, зокрема при продажі товарів на Інтернет-дошках оголошень та Інтернет-аукціонах

Найпоширенішими видами шахрайства є купівля товарів, розміщених на дошках оголошень, в Інтернет-магазинах, на Інтернет-аукціонах, так би мовити, по системі скидок чи у передсвяткові дні, за системою передоплати коштів за замовлений товар. Все це дає умови для шахраїв не дотриматись угоди покупки. Кількість таких випадків зростає з кожним днем. Попередженням даного виду шахрайства є проведення розрахунку тільки після того, як ви отримаєте товар і впевнитесь, що замовлений вами товар відповідає вашому бажанню й якості.

ПОРАДИ

• використовувати тільки відомі Інтернет-магазини й Інтернет-аукціони, які мають певну репутацію;

• використовувати ресурси, якими користувалися ваші знайомі, родичі, які отримали замовлений товар і у них немає скарг на отриманий товар;

• використовувати тільки ті Інтернет-ресурси, які використовують платіжні картки, а не електронні гаманці. Особу набагато важче ідентифікувати за розрахунковим рахунком платіжної картки, ніж за номером електронного гаманця;

• використовуйте для отримання й оплати замовленого товару послугу накладного платежу.


Дистанційне зняття коштів за допомогою послуги ПАТ «ПриватБанк» — «Операція без картки»

Шахраї телефонують, представляються працівниками відділення того чи іншого банку й пропонують потерпілим підключити різного роду послуги, необхідні для безпеки їхнього власного відкритого карткового рахунку. Для цього пропонують повідомити алгоритм символів, які прийдуть в СМС-повідомленні для прийняття умов підключення послуги. Для здійснення своєї злочинної діяльності шахраям потрібно мати лише мобільний номер та картковий рахунок (16 символів).

При отримані такого дзвінка з відповідним СМС-повідомленням необхідно звернутися до правоохоронних органів й нічого не повідомляти зловмисникам.

 

Дистанційне зняття коштів за допомогою послуги «Приват24» ПАТ «ПриватБанк», шляхом входження в довіру й витребування інформації по картковому рахунку

Зловмисники в мережі Інтернет підшуковують осіб, які розміщують оголошення про необхідність благодійної матеріальної допомоги та, під приводом надання матеріальної допомоги на розрахунковий рахунок, під час телефонної розмови входять у довіру і отримують необхідну інформацію щодо розрахункового рахунку, щоб у подальшому отримати над ним контроль.

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ БАНКІВСЬКИМИ КАРТКАМИ:

• ознайомитись з правилами користування платіжними картками, які видаються банківською установою;

• ніколи не вводити пін-код для здійснення оплати в мережі Інтернет (використовується тільки при використанні в банкоматі чи в пост-терміналі ). Для цього існує CVV-код, який знаходиться на зворотній стороні платіжної карти, який використовується для проведення платежів в мережі Інтернет.

Злочини в системі дистанційного банківського обслуговування — втручання в систему «Клієнт-банк»

Сервіс «Інтернет Клієнт-Банк» дозволяє здійснювати дистанційне керування рахунком і платежами через Інтернет в режимі On-line. Особливістю даного виду злочину є те, що проходить зараження комп’ютера, до якого підключена послуга «Клієнт-Банк». Зараження відбувається шляхом:

• розповсюдження шкідливої спам-розсилки;

• зараження вірусним програмним забезпеченням (через мережу Інтернет чи через магнітні носії), яке дозволяє здійснювати управління віддаленого доступу комп’ютером, на якому підключена послуга «Клієнт Банк»;
• фішинг — вид шахрайства, метою якого є виманювання у довірливих або неуважних користувачів мережі персональних даних, посилаючи їм електронні листи із пропозиціями підтвердити реєстрацію облікового запису, що містять посилання на веб-сайт в Інтернеті, зовнішній вигляд якого повністю копіює дизайн відомих ресурсів.

Профілактика правопорушень та злочинності

АЛГОРИТМ ДІЙ

• відключитися від мережі;

• викликати слідчо-оперативну групу відділу міліції, повідомити правоохоронні органи для можливості блокування несанкціоновано перерахованих коштів.

Зазвичай дані дії вчиняються під кінець тижня. Несанкціоновано списані кошти перераховуються на банківські установи, які не входять в рейтинг банків топ-100 України, звідки можуть бути переведені вготівку чи перераховані на інші банківські рахунки, для того, щоб унеможливити відслідкування руху коштів.

ЩОБ НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ДАНОГО ВИДУ ЗЛОЧИНУ ПОТРІБНО :

• користуватися антивірусними засобами, фаєрволами (мережевими сканерами);

• не реагувати на сумнівні поштові повідомлення;

• перевіряти магнітні носії на наявність шкідливого програмного забезпечення;

• не розголошувати відомості, які використовуються для роботи системи «Клієнт банк» (паролі, інформацію про клієнта).

Неправдиве повідомлення особі про загрозу у житті, здоров’ї близьких родичів

Зазвичай, такі злочини вчиняються у нічний час, коли особа не очікує дзвінка. Шахраї встановлюють, де знаходиться особа (за допомогою соц. мереж), також встановлюють, хто вимикає свій мобільний телефон вночі.

ПЕРШОЧЕРГОВІ ДІЇ :

• ні в якому разі не перераховувати чи передавати кошти шахраям;

• повідомити правоохоронні органи;

• по можливості, зв‘язатися з особою, яка нібито перебуває у небезпеці.

Скімінг

При цьому виді правопорушення використовується скімер — інструмент хакера для зчитування інформації з магнітної доріжки кредитної картки. Це пристрій, що містить магнітну головку, підсилювач-перетворювач, пам'ять і перехідник для підключення до комп'ютера. Скімер може бути портативним, зовсім мініатюрним.

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ :

• звертати увагу на пристрої вводу кредитної карти в банкомат;

• не передавати власну картку в чужі руки;

• стежити за тим, щоб вашу картку використовували лише за призначенням (не змогли застосувати портативний пристрій під одягом, наприклад, офіціанта).

ПОВЕРНУТИ КОШТИ МОЖЛИВО, ЯКЩО :

• вчасно звернутися до правоохоронних органів;

• зберігати всю інформацію про особу, з якою ви контактували під час здійснення домовленостей про продаж чи покупку товару (номер телефону, електронне листування);

• зберігати документи (чеки, квитанції), що підтверджують перерахунок коштів.

Збір матеріалів

ЯКЩО ВИ ЗАЛИШИЛИСЬ ВДОМА НАОДИНЦІ…

Не відчиняйте двері незнайомцям! Подбайте, щоб вхідні двері були обладнані, крім надійних замків, ще і запобіжним ланцюжком. Якщо вам не вдалося роздивитися обличчя чи документи відвідувача у дверне вічко, то перед тим, як відчиняти, скористайтеся ланцюжком.

Без перевірки не впускайте у помешкання сторонніх, навіть якщо вони називаються лікарями, соціальними працівниками, співробітниками ремонтних служб тощо. Уважно роздивіться їхнє посвідчення і не соромтеся зателефонувати до організації, працівниками якої вони представляються, та перевірити, чи дійсно такі люди там працюють і чи уповноважені вони здійснювати які-небудь перевірки.

Якщо у квартиру подзвонили, а після цього ви виявили, що ваше дверне вічко хтось закрив чи заклеїв — у жодному разі не відчиняйте дверей! Одразу телефонуйте до міліції, тому що це може бути ознакою того, що у вашому будинку орудують злодії.

Якщо ви уже впустили сторонню людину у помешкання, у жодному разі не залишайте її у кімнаті наодинці. Навіть якщо відвідувач, наприклад, попросить води, краще запропонуйте йому пройти разом з вами на кухню.
Про усіх підозрілих осіб повідомляйте у міліції за номером 102 або своєму дільничному інспекторові!

ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ !

Не довіряйте тим, кого бачите вперше, якими б красномовними та доброзичливими вони не здавались! Надмірна довірливість — ваш найперший ворог!

Якщо незнайомі вам в обличчя соціальні працівники, медпрацівники, майстри по ремонту прийшли без вашого виклику — це привід, щоб бути пильними. Останнім часом шахраї все частіше видають себе за представників різних професій, щоб увійти у довіру та проникнути до помешкання обраної ними жертви. Наявність білого халату, уніформи чи валізи з інструментами ще не доказ того, що перед вами справжній представник професії.

Обов‘язково перевірте у цієї людини документи, запитайте, у якій організації вона працює. Не полінуйтеся зателефонувати до названого гостем підприємства та уточнити, чи дійсно до вас направляли такого фахівця. Якщо відвідувач пропонує допомогти вам набрати номер або взагалі зателефонувати до організації з його телефону — у жодному разі не робіть цього. Запишіть усі потрібні телефони заздалегідь у спеціально відведені графи прямо у цьому довіднику. Нехай вони завжди будуть під рукою.

УВАГА:

Жодної грошової реформи в Україні наразі не проводиться і найближчим часом не планується!

Гроші, які зараз перебувають у обігу, на нові купюри не замінюють!

Якщо до вас завітала людина, яка розповідає про те, що незабаром в державі мінятимуть старі гроші на нові, — одразу телефонуйте до міліції за номером 102 або до свого дільничного інспектора!

ДИВО-ЛІКИ ВІД ПСЕВДОЛІКАРІВ

До вас приходить незнайома вам людина у білому халаті з кейсом у руках, назавається лікарем і турботливо цікавиться станом здоров‘я, або ж розповідає страхіття про чергові епідемії та нові маловідомі людству хвороби. Потім добрий медпрацівник заспокоює, запевняє, що не все ще так безнадійно і пропонує придбати чудодійні ліки або прилади медичного призначення. Як правило, це які-небудь пігулки, добавки до їжі, тренажери, масажери, пояси тощо.

Лікар вам з радістю продемонструє дивовижні властивості свого товару і запаморочить голову різноманітними привілеями, скидками, подарунками на додачу до придбаного товару. У жодному разі нічого не купуйте, не порадившись з рідними та вашим дільничним лікарем. По-перше, людина у білому халаті може взагалі не мати жодного стосунку до медицини і бути звичайнісіньким шарлатаном чи шахраєм. По-друге, пам‘ятайте, у світі поки що не інснує панацеї від усіх хвороб і негараздів одразу. У кращому випадку, ви за невиправдано великі гроші купите абсолютно непотрібну річ, а у гіршому випадку — лише ще більше нашкодите власному здоров‘ю та власноруч поставите під загрозу своє життя.

ДТП

ЗНЯТТЯ ПОРЧІ ТА ДИВОВИЖНЕ ЗЦІЛЕННЯ

Особливо небезпечну категорію шахраїв становлять різноманітні гадалки, провидиці, віщунки, самозвані цілительки, які кочують від будинку до будинку, з села в село. Зазвичай вони наділені надзвичайною інтуїцією та на підсвідомому рівні знають психологію людини.

Зняття «порчі» — коронний номер будь-якої віщунки, якій, у більшості випадків, притаманні яскраво виражені «національні» ознаки. Хоча, сьогодні шахрайки все частіше вдаються до зміни зовнішності — фарбують волосся, змінюють одяг на більш сучасний.

Схема шахрайства надзвичайно проста. Майбутню жертву зупиняють під будь-яким приводом просто посеред вулиці: запитують, котра година, або як дістатися до певного пункту призначення. Одним словом, запитують будь-що, аби тільки вступити з людиною у розмову. В якості подяки за отриману інформацію пропонують зняти «порчу», наведену заздрісниками. Жертву одразу піддають сильному психологічному впливу, маніпулюючи найуразливішими місцями кожної людини — життям, здоров‘ям рідних та близьких, особистим щастям. Погодьтеся, що більшість з нас, почувши звістку про загрозу життю, наприклад, батьків чи дітей, погодиться віддати все, аби уникнути неприємностей. Саме на це і розраховують шахрайки, які до речі, нерідко володіють певною здатністю вводити свою жертву у яйкийсь надзвичайний гіпнотичний стан.

Під приводом проведення спеціального ритуалу, який допоможе позбутися від прокляття чи пристріту у жертви виманюють все, що має хоч якусь матеріальну цінність, але перевага, звісно,віддається грошам і золотим прикрасам. Одним словом, такі провидиці успішно знімають «порчу», а разом з нею — все інше: коштовності, дорогі шуби, гроші. Найпарадоксальніше те, що деякі особливо емоційні та вразливі громадяни не лише віддають усе, що мають при собі, а й примудряються винести заощадження з дому.
Аби не потрапити у таку прикту ситуацію, радимо вам уважно прочитати та запам‘ятати наступні поради.
Головним для таких ворожок (як і для будь-яких талановитих і професійних гіпнотизерів) є необхідність привернути вашу увагу, на секунду вас затримати або зупинити, якщо ви в русі. Іншими словами, налагодити з вами контакт. Найчастіше вони це роблять за допомогою елементарних запитань: «Підкажіть, котра година?», «У вас не знайдеться цигарки, сірників, запальнички…?» або «Ви не підкажете як пройти, проїхати до такого-то місця…?» Іноді це може бути прохання — «Подайте грошей, на молоко дитині» тощо.
Далі миттєво починається встановлення контакту: шахрай непомітно для вас намагається стати другим вашим «я», уміло підлаштовуючись під вас, копіюючи міміку, рухи… Ну, а розказана ним історія про майбутні трагедії стає кульмінацією вистави, яка розігрується перед жертвою.
Тому уникайте будь-яких контактів з такою категорією громадян. Не бійтеся здатися грубими. Якщо ви побачили на вулиці групу жінок, які пристають до перехожих з пропозиціями погадати, зняти порчу — краще заздалегідь перейдіть на іншу сторону вулиці. Якщо до вас додому завітали незнайомці з подібною пропозицією, спробуйте не впускати їх далі коридору і в жодному разі не залишайте у кімнаті на самоті. Зробіть вигляд, що ви удома не самі. Намагайтеся не вступати у жодний вербальний чи невербальний контакт з такими особами. У жодному разі не дивіться їм в очі, не відповідайте на запитання і не дозволяйте скорочувати між вами дистанцію та торкатись до вас.

Міліція попереджає — будьте уважні і дотримуйтесь поданих у цьому довіднику рекомендацій, щоб не стати жертвою аферистів і шахраїв!
Пам'ятайте: мета зловмисників — не допомогти вам, а заволодіти вашими коштами і майном під будь-яким приводом.

УВАГА:

• не піддавайтеся на вмовляння зняти з вас «порчу» або пристріт!

• не пускайте у своє житло сторонніх людей!

• не показуйте нікому свої заощадження!

• не довіряйте незнайомим, що пропонують допомогу! Втратите більше!

Про підозрілих осіб терміново повідомляйте до міліції за номером 102 або своєму дільничному інспекторові міліції.

ЯК ВБЕРЕГТИ АВТОМОБІЛЬ ВІД КРАДІЇВ

Придбати власний автомобіль — це лише півсправи. Разом з радістю нового придбання приходить тривога за його збереження. Адже охочі до легкої наживи завжди знайдуться, варто лише хоч на хвилину втратити пильність. Тому, аби задоволення від придбання «залізного коня» вам не зіпсували мисливці за чужим транспортом, візьміть до уваги кілька наступних порад.
Перш за все, обладнайте транспортний засіб надійною сигналізацією, якщо вона одразу не входила у комплектацію автомобіля. Автомобіль — власність досить дорога, щоб не поскупитися на його збереження, тому економити на сигналізаційних пристроях не слід. Найкраще придбати систему зі зворотним зв'язком, щоб у разі спроби викрадення відразу отримати сигнал незалежно від того, знаходиться ваш автомобіль поряд або за кілька кілометрів.

Але сигналізація — це ще не все, адже вона, як відомо, спрацьовує безпосередньо у момент спроби викрадення, і ніяк не раніше. Отож вам знадобиться деякий час на те, щоб добігти до свого залізного коня, а кваліфікованому викрадачеві вистачить і півхвилини, щоб залишити вас без машини.

Наступна проблема, якщо у вас все-таки вкрали автомобіль, впізнати його. Навіть перебитий номер двигуна розпізнається тільки з допомогою експерта, але якщо переварена вся номерна плита — то первісний номер відновленню не підлягає. Ще гірше, якщо ваш транспортний засіб уже встигли розібрати на запчастини — номер є далеко не на кожній деталі.

Тому найкращий вихід — зробити машину заздалегідь непривабливою для потенційних викрадачів, тобто пронумерувати всі вузли та агрегати. Для цього слід скористатися протиугінним маркуванням. Система маркування автомобілів полягає в нанесенні методом, який не видаляється, номеру кузова автомобіля на всі основні вузли і агрегати. Тобто втрачається сам сенс викрадення.
Таким чином це дозволить вам звести до мінімуму ризик викрадення, і при цьому максимально збільшує шанс впізнання автомобіля.
Крім того, з тієї причини, що всі вузли та агрегати вашого залізного коня тепер промарковані і фактично є номерними, можна не побоюватися занадто продуманих механіків у автомайстеренях — більше ніхто не замінить нову деталь на таку ж, тільки стару і не автентичну.
І, звичайно ж, не забувайте, що не варто паркувати авто, особливо у нічний час, будь-де. Якщо ви не маєте власного гаража, то подбайте про місце на охоронюваній стоянці. При цьому, підписуючи угоду з підприємством, зверніть увагу на те, чи нестиме воно матеріальну відповідальність у разі, якщо автомобіль з паркування викрадуть.

НЕ ДОВІРЯЙТЕ ШАХРАЯМ

Надмірна довірливість — наш перший ворог, який працює на руку шахраям. У багатьох випадках величезних утрат могло б не бути, якби сама жертва проявила хоча б трохи обережності, коли вашу домівку відвідала невідома особа і під будь-яким приводом просить пожертвувати кілька гривень. Часто це буває звичайною вигадкою, добре продуманою історією. Більшість людей дає легко себе обдурити. Коли агітують пожертвувати гроші, рідко хто додумається перевірити, чи насправді це так. Розграфлений зошит і підпис мають у такій ситуації досить дієвий вплив на звичайних громадян. Запам'ятайте: пожертвування треба вносити там, де ви цього самі хочете.

Не користуйтеся послугами незнайомців для придбання дефіцитних товарів, вирішення питання щодо оформлення реєстрації, отримання житла, встановлення телефону, вступу до вищого навчального закладу та інших подібних послуг. Коли вам пропонують вигідні умови влаштування на роботу за кордоном, швидкий заробіток, значні відсотки під зайняті гроші, миттєвий виграш, завжди пам'ятайте: безкоштовний сир може бути тільки в мишоловці. Будьте обережні в тих випадках, коли незнайомець розповідає вам, що його попросили ваші сусіди щось для них придбати і просить оплатити послуги. На порозі квартири ніколи не підписуйте якихось документів, яку б гарну баєчку не розповідав вам незнайомець. Не грайте в азартні ігри, з іронією ставтеся до якогось миттєвого виграшу, коли його розмістили на рекламній шпальті газети. Там, де мова заходить про оплату, вдумайтесь, чи вигідно це для вас, адже способи видурювання грошей найрізноманітніші.

Численні випадки, коли шахрайки в нас, так би мовити, ворожінням «знімають пороблене». Вибираючи в основному жінок та дівчат, дві шахрайки протягом тривалого часу видурювали з них коштовності й гроші. Не даючи отямитись, розповідаючи про якесь велике горе, яке чекає їхню родину, вони бралися зняти чари злих сил за допомогою маніпуляцій з волоссям, голками, спаленим листком, хрестами, дзеркалами… Не підготовлені до такої психологічної атаки потерпілі віддавали і несли з дому золоті речі, великі суми грошей. Єдиний порятунок — не довіряти незнайомим людям, не вступати з ними в будь-який контакт.

Чимало шахрайств пов'язано з продажем дорогоцінних покупок. Не поспішайте, коли вам пропонують, скажімо, автомашину за досить привабливими цінами. Кращий вихід — перевірити її в підрозділах реєстрації автомашин у Державтоінспекції. Це надійніше. Не спокушайтеся на покупку авто за генеральним дорученням, адже в таких випадках воно не перевіряється на предмет викрадення. У нотаріальних конторах з цього приводу такі авто також не перевіряються. Викрадена автомашина легалізується, але під час переоформлення в ДАІ в покупця можуть виникнути проблеми. Купуйте лише зняті з обліку в органах внутрішніх справ автомашини і оформляйте їх згідно із законодавством.

БЕРЕЖІТЬСЯ ФАЛЬШИВИХ ГРОШЕЙ

Останнім часом збільшилася кількість фальшивих банкнот, якими розраховуються в магазинах, закладах громадського харчування та, особливо, на ринках. Працівники міліції наголошують, що при прийомі грошових знаків необхідно звертати особливу увагу на основні захисні ознаки банкнот Національного банку України.

Головним елементом захисту є водяний знак — видиме на усій банкноті при розгляді її проти світла зображення тризуба, яке виконане тонкими світлими лініями. На фальшивих банкнотах імітація водяного знака проводиться нанесенням його контурів білою фарбою на зворотному боці банкноти, які видимі при нахилі банкноти під кутом. Кодоване зображення — зображення тризуба, видиме при розгляді банкноти на рівні очей проти світла при повороті на 45 градусів на тлі орнаменту у верхніх кутах лицевого боку (на фальшивих банкнотах кодоване зображення не проглядається). Напис безперервно повторюваного слова «Україна», мікротекст, який можна прочитати за допомогою збільшувального скла, на лицевому боці банкноти — тонка лінія під портретом (на фальшивих банкнотах мікротекст не читається).

АФЕРИСТИ НОВОГО ПОКОЛІННЯ, АБО ЯК НЕ ПОТРАПИТИ ДО ПАСТКИ «КАРДЕРА»

Ви щось чули про кардінг, фішинг чи, приміром, скімінг? Напевно, що ні, особливо якщо ви — пересічний законослухняний громадянин. Утім, покопирсавшись у словниках, можна пересвідчитися, що ці терміни означають ні що інше, як види шахрайства. Точніше кажучи, доступ до реквізитів платіжних карток у незаконний спосіб.

У ЗОНІ РИЗИКУ — ПЛАТІЖНІ КАРТКИ

Останнім часом таких злочинів фіксується все більше. Міліція навіть склала загальний портрет типового афериста, яких ще називають «кардерами». Зазвичай це молодий чоловік 22-35 років, офіційно безробітний, раніше не судимий. Та бувають і винятки — в міліцейській практиці протидії «кардерам» трапляються й дами бальзаківського віку, і військовослужбовці…

Працівники департаменту Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України виокремлюють три основні напрямки, які найбільше спокушають охочих до лівих заробітків. Йдеться про викрадення інформації про справжні платіжні картки, використання підроблених платіжних карток та їх реквізитів. Діючи такими методами, аферисти наживають собі чималі капітали.

Серед найпоширеніших видів шахрайства і є кардінг — використання краденої чи підробленої платіжної картки або її реквізитів для отримання готівки чи придбання товарів та послуг. Прикладом цього став випадок з двома молодиками, які, за даними Міжбанківської асоціації членів платіжних систем, розжилися на більш як 4 млн. грн. Щоправда, сума доведених в ході досудового слідства збитків становила лише 100 тис. грн.

«Кардінгісти», переконує старший оперуповноважений з особливо важливих справ відділу боротьби зі злочинами у сфері інтелектуальної власності та комп'ютерних технологій ДДБЕЗ МВС України майор міліції Леонід Тимченко, не розмінюються на дрібні гроші. Якщо вже ризикувати, вважають вони, то лише заради великих.

— Під час оперативної розробки ми встановили, що невідомі на той час особи використовували підроблені платіжні картки для переведення коштів з одного рахунку на інший, — розповідає він. — Проаналізувавши географію руху шахраїв і специфічний контингент фігурантів подібних кримінальних справ, ми вийшли на двох мешканців Києва і Одеси. Користуючись десятками підроблених карток, молодики знімали гроші на території всієї країни. Працювали і за її межами, зокрема в Росії. На жаль, нам так і не вдалося встановити, де саме виготовлялися картки, хоча у злочинців також вилучили багато заготовок псевдокарток. До того ж, щороку число таких злочинів зростає.

КОЛИ БАНКІВСЬКЕ РЕНОМЕ ПОНАД УСЕ

Хтозна, чи відав мешканець Полтавщини, що його протиправний «бізнес» по-заморському зветься фішинг, але реквізити платіжної картки однієї з односельчанок для поповнення мобільних рахунків своїх товаришів використовував справно. Маючи по-своєму феноменальну пам'ять, він легко запам'ятовував десятки цифр з чужої картки, аби потім з цими даними через мережу Інтернет спокійно знімати гроші й перераховувати на мобільні рахунки «корешів», які відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Дарма потерпіла скаржилася, що в неї періодично зникають гроші: звернення в банк бажаного результату не давали.

Леонід Тимченко вважає, що банкіри, захищаючи свою репутацію, спілкуватися з ошуканими людьми не бажають. Мовляв, неправильно користуєтеся банківськими картками, отже розв'язуйте свої проблеми самостійно… А коли працівники банків й розбираються, то часто не повідомляють правоохоронців, прагнучи зберегти своє реноме.

Останній метод мовою криміналістів називається скімінг і через свою складність в арсеналі зловмисників з'явився недавно. За даними ДДБЕЗ, в Україні в 2008 р. вилучено дев'ять незаконно встановлених таких пристроїв для зчитування інформації. Їх ще називають скімерами. Торік — 11, а цього року поки що один. На жаль, у жодному з випадків не вдалося виявити тих, хто їх встановлював. Часто такі пристрої маскуються під конструктивні вузли банкомата. Крім цього, використовуються й відеокамери, замасковані під шухлядку з рекламними брошурами і встановлені під таким кутом, щоб бачити код при наборі. Цілком імовірно, що пристрій для зчитування інформації з магнітної картки може бути навіть у касира в магазині. Дізнавшись таким чином ваш ПІН-код, шахраї можуть запросто підробити платіжну картку.

АБИ НЕ ПОТРАПИТИ НА ГАЧОК ЗЛОВМИСНИКА

Хотілося б порадити всім, хто користується платіжними картками, насамперед уважно вивчити правила користування ними, аби в подальшому уберегтися від неприємностей. Ось найголовніші:

• Ніколи не передавайте свою картку стороннім особам.

• За змоги користуйтеся банкоматами в людних місцях.

• Знімаючи готівку, не демонструйте зайвий раз картку і вводьте дані обережно, щоб оточуючі не могли прочитати чи запам'ятати інформацію.

• Перед використанням банкомата оглядайте, чи немає на ньому якихось додаткових пристроїв, чи не накладена клавіатура введення ПІН-коду, чи не розміщені поблизу об'єкти, в яких можуть бути вбудовані спеціальні електронні прилади, з допомогою яких злочинці можуть фіксувати і передавати дистанційно номер картки і ПІН-код.

З ПОЧАТКОМ КРИЗИ КІЛЬКІСТЬ ШАХРАЇВ ЗРОСЛА УДВІЧІ

Соціальна та економічна криза сприяла прояву всіх проблем, які були накопичені в українському суспільстві, в тому числі, стала підгрунтям для зростання злочинності. Одним із небезпечних проявів такої кризи є шахрайство, що стало ледве не повсякденним фоном життя. Це й не дивно, адже, виходячи з сьогоденних реалій, негаразди особливо позначилися на матеріально-фінансовому становищі громадян. Вони, внаслідок своєї довірливості, дуже легко «потрапляють на гачок» до злочинців. В багатьох випадках можна було б уникнути втрат, якби жертва проявила хоч трохи пильності.

Так, нещодавно в тенета шахраїв потрапила 60-річна жителька обласного центру. За об’явою в газеті до неї звернувся чоловік, що виявив бажання придбати меблевий гарнітур. Покупець забажав залишити завдаток у розмірі 200 гривень, але маючи в кишені лише 100$, запропонував господині решту повернути йому в гривнях. Жінка, нічого не підозрюючи, згодилась та віддала незнайомцю 600 гривень. Як стало відомо пізніше, хмельничанка отримала у завдаток підроблену купюру. На банкноту номіналом у 1$ було наклеєно ще два нулі.

Проведений аналіз свідчить, що за перший квартал поточного року було скоєно 57 шахрайств особистого майна, що більше ніж удвічі перевищує минулорічні показники за той самий період (28 — 2008 рік). За статистикою, більшість шахрайств скоюється у понеділок в денний час — з 09.00 до 18.00 години. Найбільше злочинів зареєстровано в обласному центрі, а предметом злочинних посягань найчастіше стають гроші, зокрема, валюта. Значного розповсюдження набули шахрайства під приводом «зняття порчі», «наговорів», відвернення біди, що загрожують конкретній особі чи сім’ї. Також останнім часом збільшилась кількість шахрайств «під легендою» (шахраї представляються працівниками різних соціальних служб, тощо).

Загалом, шахраї постійно відточують свою майстерність та їх методи відрізняються чималою різноманітністю. Всім відомо, що довіряти чужим не варто і не раз можна почути розповіді про ошуканих людей. Але навіть приклади інших не можуть вберегти від подібних ситуацій, адже коли жертвою шахраїв стаєш сам, то щоразу дивуєшся, чому не міг розпізнати в людині афериста.
Отож, щоб уникнути неприємних ситуацій слід завжди пам’ятати про наступне:

• Не користуйтеся послугами незнайомців для придбання дефіцитних товарів, розв'язання питання щодо оформлення прописки, отримання житла, встановлення телефону, вступу до вузу і тому подібних послуг.

• Коли вам пропонують вигідні умови влаштування на роботу за кордоном, швидкий заробіток, значні відсотки під зайняті гроші, миттєвий виграш, завжди пам'ятайте: безкоштовний сир може бути тільки в мишоловці.

• Будьте обережними в тих випадках, коли незнайомець розповідає вам, що його попросили ваші сусіди щось для них придбати і просить вас оплатити послуги.

• На порозі квартири ніколи не підписуйте якихось документів, яку б гарну баєчку не розповідав незнайомець.

• Не грайте в азартні ігри, з іронією ставтеся до якогось миттєвого виграшу, коли його розмістили на рекламній шпальті газети.

• Там, де мова заходить про оплату, вдумайтесь, чи вигідно це для вас, адже способи видурювання грошей найрізноманітніші.

 

"НАШ ГОРОДОК"

© 2011 All right reserved. Інформаційний портал Городоцького району.     Створення сайтів
При передруці матеріалів посилання на сайт є обов'язковим! Відповідальність за достовірність фактів несе автор публікації.

Олександр Герега народний депутат України За конкретні справи АТП Чемерівці