Католицький костьол

Парафія Святого Станіслава Єпископа

Перший католицький костьол в Городку був побудований, як свідчать польські джерела, в 1496 році. Та в 1582 році
татари його зовсім знищили.

Раніше в Городку був цілий ряд католицьких чернечих орденів.

У 1737 році Замойський поселяє в Городку орден францисканців. Трохи раніше в 1732 році тут споруджується костьол Святої Анни. В плані він мав форму хреста з чотирма фаціятами. Спорудили костьол на горі, вище річки Смотрич.


У 1774 році Замойський поселяє в Городку католицький орден "Сестер милосердя", яким побудував шпиталь на 8 ліжок (4 чоловічих і 4 жіночих) і забезпечив їх існування фундушем.
Більшість цих орденів та їх приміщення були закриті російським урядом у 1833 році після придушення повстання поляків на Поділлі в 1831 році, а монахи залишили Городок.

Костьол в Городку XVIII
У 1788 році в Городку будується костьол святого Станіслава. Він був з цегли, для виготовлення якої в околицях міста було збудовано цілий ряд цегельних та черепичних заводів. Після того, як з Городка був видворений орден францисканців, в костьол святого Станіслава була передана знаменита ікона Антонія Падуанською.


До 1795 року Городоцький прихід складався з частини католиків та частини уніатів. Після приєднання Поділля до Росії частина уніатів повернулася до православної церкви, друга частина українців-уніатів прийняла католицьку віру. Про це говорять їх прізвища: ІІаславські, Малецькі, Заобурні.


Відповідно до подальших подій, війн та революцій у Російській імперії, католицька громада проіснувала до 1935 року. Вже 1936 року костьоли були поруйновані комуністичною владою, а католицькі священики заслані в Сибір. Єдина капличка на новому католицькому кладовищі стала притулком для парафіян.

Владислав Ванагс

У 1977 році настає нова епоха громади. Місце парафіяльного ксьондза займає чоловік західного типу - Владислав Ванагс. При ньому відбудовуються костьоли та будуються нові. Стає до дії католицька семінарія га Будинок милосердя.

Історичні фотографії:

Католицький костел

Фотографії від Анатолія Полякевича м. Городок.

Католицький костел

Відвідайте сайт Городоцького католицького костелу «Парафія св. Станіслава єпископа і мученика» - http://antonij.km.ua/

Ксьондз Владислав Ванагс