Інститут Богословських Наук

Інститут Богословських Наук

Будинок, в якому на даний час знаходиться Інститут Богословських Наук, походить з XVIII століття і нерозривно пов’язаний з історією самого міста та польської спільноти в цілому. В 1653 р. Богдан Хмельницький дуже розорив Городок. Замойські, які володіли містом у XVIII ст. приклали досить зусиль, щоби повернути йому колишній добробут. Вони переселяють в Городок селян з інших місцевостей Речі Посполитої, чим і пояснюється переважна більшість католиків в місті та його околицях.

Відновлюючи місто Замойські, в 1774 році для католицького ордену «сестер милосердя», які переїхали сюди з Житомира, збудували госпіталь. Першою настоятельницею була сестра Софія Кіркорович (1766-1785), організаторка лікарні і закладу в Городку. Допомагала їй прокураторка с. Барбара Сокульська. Заслуговує на увагу також друга настоятелька с. Кристина Гадомська (1785-1818). Під час її каденції сестри відкрили школу для бідних дітей і пансіонат для дівчат із шляхетських родин. В монастирі постійно було 10 сестер, їхнім капеланом був о. Константин Домбковський. В обов’язки монахинь входив догляд за хворими, крім того, вони займались також виховною діяльністю. В будинку сестер проживали та здобували базову освіту молоді дівчата, навчаючись там української та польської мов, ручних робіт та гри на фортепіано. В 1833 році госпіталь і школа монахинь були закриті, а в 1842 році взагалі конфісковані. Монахині до 1866 року жили в приміщеннях францисканців, в тому ж році їх діяльність була остаточно припинена і, згідно розпорядження Вищого керівництва, сестри виїхали з міста. Села Новий Світ і Босівка були власністю ордену сестер Милосердя
За Радянських часів будівля монастиря належала владі, в ній знаходились різноманітні державні установи.

1998 р. у власність Католицької Церкви державою було передано приміщення колишнього монастиря і того ж року розпочалася реставрація будинку. Це приміщення призначили для розміщення в ньому майбутнього Інституту Богословських Наук. Сьогодні це реставрована архітектурна споруда, основу якої становлять два давні поверхи, а надбудову – третій, сучасний. Приміщення обладнане під навчальні аудиторії, кімнати для проживання та харчування студентів, бібліотеку та робочі кабінети.

А з 27 травня 2005 року у нововідбудованому приміщенні проводиться навчання студентів Інституту Богословських Наук.

Ректор о. Владислав Зарічний – ректор Інституту Богословськийх Наук в м. Городок, Хмельницької обл.

Становлення і розвиток

Інститут Богословських Наук затверджений Державним комітетом України у справах релігії. Однак, поки що не має державного статусу, затвердженого Міністерством освіти. Мета Інституту – підготовити дипломованих катехетів, учителів історії релігії, етики, вчителів етично-морального виховання, органістів, родинних інструкторів та християнських журналістів.

Виникненню Інституту Богословських Наук передували катехетичні курси, які в 1992 році заснував Єпископ Кам’янець-Подільської Єпархії Ян Ольшанський, а відповідальним за них був о. Андрій Мацьонг. Спочатку курси проходили щосуботи в приміщенні Вищої Духовної Семінарії в Городку, пізніше програму навчання розширили і курси стали трирічними. Кількість студентів постійно зростала, та й географія розширювалася, незважаючи на те, що навчальний заклад не мав свого приміщення.

Майже шість років світські студенти навчалися на базі Духовної Семінарії, використовуючи період канікул у семінаристів. З року в рік кількість учасників Катехетичних Курсів зростала.Поступово розширювалась і програма навчання. З часом Катехетичні Курси переросли в Інститут Богословських Наук.В березні 1998 року розпорядженням голови Городоцької Районної Державної Адміністрації, приміщення колишнього монастиря сестер - шариток передали католицькій громаді міста, а та, в свою чергу, для розміщення в ньому навчального закладу. В грудні того ж року завдяки старанню та нелегкій праці о. Андрія Католицька Конгрегація в справах виховання затвердила Інститут, як Філіал Лятеранського Університету в Римі. Так на теренах посткомуністичної України з’явилися перші заклади, що готували світських та богопосвячених магістрів теології.

Липнева сесія 1999 року розпочала новий навчальний рік за новою програмою – в інституті почало функціонувати чотири факультети: музично-літургійний, педагогічно-катехетичний, подружньо-родинний і християнської журналістики. Однак головна мета інституту залишилися та ж сама – підготувати кваліфікованих катехетів для праці на теренах України. Справу катехізації Церква завжди вважала за одне з найважливіших завдань, оскільки вона є відповіддю на заклик Христа скерований перш за все до апостолів, а через них до всіх тих, що утворюють Церкву, щоб усьому світові проповідувати Євангелію.

На конференції єпископату римо-католицького обряду, що відбулася в квітні 2002 року у Львові була затверджена «Основна програма катехізації дітей та молоді римо-католицьких діє цезій в Україні». Вступне затвердження отримали методичні підручники вчителів для 1-11 класів опрацьовані студентамиРобота над катехетичними підручниками велася майже від початку заснування курсів. Інституту Богословських Наук.

Інститут наш не лише дбає про інтелектуальний розвиток, але на перше місце ставить духовне формування і розвиток студентів. Кожного ранку відбуваються спільні ранішні молитви, медитація над Божим Словом, після двох перших уроків відбувається індивідуальна адорація Пресвятих Дарів і центральне місце в духовій формації студентів займає щоденна Літургія Євхаристична.

Крім духовного та інтелектуального розвитку студентів пропонується також культурне збагачення, вміння цінити прекрасне. З цією метою в інститутіється, зростає духовно, інтелектуально, культурно. На даний час в Інституті навчається більше сотні молодих людей з різних областей України. організовувались різноманітні цікаві вечори, зустрічі з цікавими людьми, запрошувались до інституту духовні театри, симфонічні оркестри та багато іншого. З року в рік інститут розвива

Сайт Інституту Богословських Наук

Зі стін інституту вийшло близько двохсот магістрів та випускників з академічним дипломом релігійних наук, які втілюють отримані тут знання в життя: викладають християнську етику в школах України, працюють у світських та християнських Засобах Масової Інформації, несуть християнські цінності у світ.
Матеріали з офіційного сайту закладу.

Інститут Богословських Наук