Собор святого князя О.Невського

Собор святого О. Невського

12 вересня відтепер може вважатися престольним святом Кам’янця-Подільського, а святий благовірний князь Олександр Невський – покровителем нашого міста. Саме сьогодні відбулося освячення Кафедрального собору св. бл. кн. Олександра Невського. До цієї події православна спільнота Кам’янеччини йшла одинадцять років –з того дня, коли було освячено перший камінь храму, який почали відновлювати після повного його знищення у 30-х роках ХХ століття.
Храм відбудовувався на пожертвування кам’янчан, завдяки їхній молитві та посильній допомозі. Проте основну роль у цій благій справі все-таки відводять архієпископу Кам’янець-Подільському і Городоцькому Феодору, який особисто контролював хід виконання робіт.
Освячення храму здійснено собором архієреїв Української православної церкви. На честь цієї події до Кам’янця-Подільського приїхало 7 архієреїв з усієї України. Очолив службумитрополит Чернівецький та Буковинський Онуфрій. Очікувалося, що на відкриття храму завітає блаженніший митрополит Київський і всієї України Володимир, проте він не зміг прибути.

За словами владики Феодора, ззовні храм точно такий, яким він був у ХІХ столітті, а от щодо внутрішнього оздоблення, то до нас, на жаль, не дійшли фотографії тих часів і немає достовірний даних, яким він був. Проте, на переконання владики, сучасний храм не гірший за попередній, а можливо, і кращий. Варто зауважити, що Кафедральний собор справді вражає своїм оздобленням та красою – ікони, мозаїка, мармурове оздоблення, ковані елементи – все разом надзвичайно гармоніює і просто вражає своєю величчю та красою. Собор на честь Олександра Невського у своїй архітектурі містить елементи візантійського зодчества, які використовувалися в ХІХ столітті і були свідченням визнання значення візантійської культури для нас. Схожі храми є в Санкт-Петербурзі та Софії (Болгарія).
Проте священнослужителі під час святкових проповідей наголошували, що необхідно дбати про те, щоб таким прекрасним, як є оздоблення храму, були і наші душі. Бо той, хто розорює храми, має величезний гріх. А ті, хто розорюють людські душі – мають ще більший гріх, бо це є обителю Святого Духа. Також варто пам’ятати, що перед Божим судом постануть всі, не залежно від соціального статусу. Саме тому архієпископи радять брати приклад з Олександра Невського, який є не лише взірцем патріотизму, а йлюдяності та доброти.

У цей день церква особливо молилася за тих, хто будував цей храм, хто допомагав матеріально чи порадами, хто просто молився про його відновлення. Багато слів подяки прозвучало владиці Феодору, який без перебільшення вкладав душу у цей храм. Архієпископ Кам’янець-Подільський та Городоцький нагороджений найвищою відзнакою нашої області «За заслуги перед Хмельниччиною».
Не менше слів захоплення та подяки прозвучали і на честь ще одного колишнього кам’янчанина Василя Цуглевича, який є благодійником цього храму. Саме на його кошти збудовано тут дуже багато. Василь Миколайович сьогодні проживає у Москві. Проте знаходив час майже щомісяця бувати тут, цікавитися потребами храму. За свій вклад Василь Цуглевич отримав орден святого рівноапостольного князя Володимира 1-го ступеня, що є однією з найвищих церковних нагород в Україні. Також йому присвоїли звання «Почесний староста храму» та вручили найвищу кам’янецьку нагороду «За заслуги перед громадою».
Сам благодійник у цей день не приховував сліз радості, які бриніли на його очах. Він подякував Богу за те, що Той сподобив його бути обраним на будівництво храму. Також подякував владиці за щоденні молитви та настанови.
На освячення храму зібралося близько 10 тис. кам’янчан. Були і представники влади – губернатор Василь Ядуха, голова обласної ради Микола Дерикот, депутат Верховної Ради Інна Богословська, міський голова Михайло Сімашкевич, голова РДА Михайло Желізник, депутат обласної ради Володимир Мельниченко та інші посадовці.

Матеріали - http://novini.net.ua