• 004.jpg
  • 005.jpg
  • 001.jpg
  • 003.jpg
  • 002.jpg

Пошук по сайту

Лічильник відвідувачів

Чудеса Городоччини

Збручанська Жива водиця

Марина (Ніна) Андріївна Нестерова

 Своїм народженням курорт Сатанів, нинішня перлина Подільського краю зобов"язаний одній скромній, небайдужій жінці. Звали її Марина (Ніна) Андріївна Нестерова. Саме їй, провізору Сатанівської аптеки судилося опинитися в потрібний час, в потрібному місці. А це 1968 рік, місце – мальовнича долина р. Збруч. Декілька років назад геологи шукали там чорне золото – нафту. Замість неї із глибини надр вирвався потужний струмінь води. Та такий високий, що зрівнявся з вершинами лісових товтр обабіч берегів Збруча. Розчарувавшись, бурильники сяк-так запломбували свердловину бетоном і згорнули пошуки.

Якось, збираючи гриби, чи лікарські трави Марія Андріївна вирішила скуштувати холодної водички з джерела на долині, де була покинута свердловина . Її смак і запах сірководню спонукав на порівняння із подібною водою, яку вона вживали за рекомендацією лікарів на Трускавецькому курорті. Вирішила провести власні дослідження цієї джерельної води. Коли переконалась, що вона може бути дуже цілющою, стала настирливо відправляти її проби у різні дослідні та наукові установи. І ось, у 1972 році отримала довгоочікувану вістку: Одеський НДІ курортології та фізіології офіційно підтвердив лікувальні властивості води із Збручанського родовища мінеральних вод.

За визначенням фахівців Сатанівська мінеральна вода– гідрокарбонатно- магнієво- натрієва слабомінералізована (0,4- 0,9 г/л), слаболужна за хімічним складом виявилася близькою до Трускавецької "Нафтусі". Проте у неї є певні відмінності і переваги: по 6 аналогічних сполуках має значно більший їх вміст. Містить також кисень і фосфор, які відсутні у трускавецькій воді. Специфічною особливістю тільки Сатанівської мінеральної води став підвищений вміст органічної речовини(13,8 – 36,0 мг/л). Окрім того, у ній знайшли ще низку цінних мікроелементів: йод, бром, мідь, марганець, фтор, метабромна кислота, двовалентне залізо. Така насиченість корисними сполуками дала підстави експертам виділити мінеральні води Збручанського родовища в окремий підтип – Збручанська "Нафтуся".

Гірсько-санітарні зони охорони курорту Сатанів

Після позитивного наукового вердикту на мінеральні води, до середини 70-х років поблизу смт Сатанів ведеться активна і детальна геологічна розвідка тамтешніх надр. Буряться нові артсвердловини, накопичується все більше і більше інформації. Вона дивує і бентежить навіть маститих науковців-гідрогеологів. Виявилось, що за прогнозованими запасами (190 тис.м³) Збручанське родовище мінеральних вод у 6 разів перевищує Трускавецьке і в 2,5 раза воно ж і Східницьке разом узяті! Та й площа залягання мінеральних вод теж вражає. Нею охоплені приграничні землі Тернопільської та Хмельницької областей: басейни річок Збруч, Жванчик, середня і нижня течія Смотрича. Підземні цілющі озера розміщені у різних, відособлених один від одного горизонтах архідавнього Силурійського водоносного комплексу на глибинах від 25 до 250 метрів (відносно русла Збруча). Уявляєте, ми зцілюємося мінеральною водою, що законсервована природою в надрах планети 400 – 450 мільйонів років тому! Наче дорогим, вистояним марочним вином.

Геологи продовжують пошуки, проникають все глибше у товщу літосфери. І ось нове відкриття: під силурійськими шарами , на глибинах до 700 метрах, у ще древнішому вендському водоносному горизонті знайдено поклади цілющих розсолів чи ропи – бромної хлоридо-кальцієво-натрієвої сильномінералізованої ( 38 мг/л) води. За своїм оздоровчим ефектом вона стоїть поруч із аналогічною ропою знаменитих Карлових Вар. Її запаси на Сатанівській ділянці родовища складають 96 м³/добу.

Збручанське родовище мінеральних вод у 6 разів перевищує Трускавецьке

Водночас медики ведуть клінічні вивчення впливу відкритих мінеральних вод на організм людини. Вже підтверджено, що Збручанська "Нафтуся" володіє дуже широким лікувальним спектром. Вона розчиняє і виводить камінці із сечо- і жовчогінних шляхів. Підсилює жовчовиділення, знижує холестерин. Завдяки наявному фосфору оптимізується кальцієво- фосфорний обмін в організмі людини. Доведено , що збручанська вода має чітко виражену жовчогінну, сечогінну, протизапальну та детоксикаційну дії.

Отримавши певний курс лікування цією живою водицею у людини нормалізується робота нирок, печінки та інших органів та систем організму. Більше того, за умов спеціального курсу зцілення, завдяки активній органічній речовині та цезію і літію місцевої "Нафтусі" в ураженому опроміненням організмі відновлюється кровотворення, виводяться радіонукліди, очищається кров і підвищується у ній вміст гемоглобіну. Як це актуально для нашої постчорнобильської країни!

Науковці та відпочиваючі на оздоровлені одностайні в оцінці: збручанська "Нафтуся" немає собі рівних за лікувальними властивостями і позитивними результатами зцілення людського організму. Щоправда, є одна, але істотна особливість цієї води: чудодійний лікувальний ефект настає від споживання тільки свіжої, щойно поданої із свердловини. Поряд з Карпатськими та Чорноморськими курортами завдяки Збручанському родовищу мінеральних вод Поділля стало третім значимим курортним центром України з міжнародним статусом. Від першого провінційного оздоровчого профілакторію Городоцького верстатобудівного заводу "Берізка" у 1976 році курорт Сатанів (1985) на першу половину 21 століття перетворюється у солідний міжнародний рекреаційно-бальнеологічний комплекс з великим майбутнім.

Санаторно-лікувальний комплекс 'Перлина Поділля' запрошує на лікування та відпочинок

Нині з усіх – усюд до курортного Сатанова поправити здоров"я прибувають люди. До їх послуг сучасне курортне містечко з низкою лікувально-оздоровчих бальнеологічних закладів.

Це мабуть не випадково. Старовинний Сатанів і місцевість довкола нього мають якусь містичну, позитивну ауру. Немов невидимі силові поля захищають цей благодатний край від недоброго і злого та благословляють на зцілення людей. Тут, над мінеральними водами, простяглося рифове Товтрове пасмо, віком понад 15 мільйонів років. Тут знаходиться низка сакральних об"єктів та місцевостей різних релігій і народів: кургани скіфських племен, центр язичницької релігії східних слов"ян, оплот християнства за заході України - Свято-Троїцький монастир і церква, католицький костел Святої Трійці та єврейська синагога та інше. У трагічному 1986 році Чорнобильська радіоактивна хмара якимось дивом оминула цей край. Тож як тут не повірити у Божий Промисел !

Сталося так, що допитливість і цілеспрямованість М.А. Нестерової за декілька десятиліть невпізнанно змінили уклад і розміреність життя , зовнішній вигляд стародавнього подільського містечка Сатанів. Завдяки Збручанській живій водиці.

Олександр Кльоц, фото автора.

"НАШ ГОРОДОК"

© 2011 All right reserved. Інформаційний портал Городоцького району.     Створення сайтів
При передруці матеріалів посилання на сайт є обов'язковим! Відповідальність за достовірність фактів несе автор публікації.

Олександр Герега народний депутат України За конкретні справи АТП Чемерівці