• 003.jpg
  • 002.jpg
  • 004.jpg
  • 005.jpg
  • 001.jpg

Пошук по сайту

Лічильник відвідувачів

Історія

В Сатанові знайшли рештки знищеного костелу

В Сатанові знайшли рештки знищеного костелуІсторія
В давньому Сатанові будівельники знайшли рештки зруйнованого храму.
Що не зруйнували яничари – понищили комуністи.
В надзбручанському селищі Сатанів, що на межі Хмельницької та Тернопільської областей, під час розбирання старого підпорного муру робітники знайшли цілу колекцію декорованих різьбленням кам’яних блоків, що раніше прикрашали костел Святої Трійці (XVII ст.). Кореспондент «КГ» на місці розбирався з ситуацією.

Детальніше...

ТАЄМНИЦІ САТАНІВСЬКОГО МОНАСТИРЯ ЧЕКАЮТЬ НА МЕЦЕНАТІВ

ТАЄМНИЦІ САТАНІВСЬКОГО МОНАСТИРЯ ЧЕКАЮТЬ НА МЕЦЕНАТІВІсторія
Час зведення Свято-Троїцької церкви, що стоїть посеред Сатанівського Свято-Троїцького монастиря на Хмельниччині, досить часто датують 1744 роком. Автори краєзнавчих публікацій традиційно посилаються на плиту з відповідною датою, що колись прикрашала південну стіну цього храму та навіть наводять її малюнок, зроблений колись відомим істориком та краєзнавцем Юхимом Сіцинським.
Як бачимо, тут дійсно вказано 1744 рік. Але автор, який вперше запустив цю версію в маси (інші, як водиться, бездумно то переписували), швидше за все, навіть не потурбувався про переклад супровідного тексту...

Детальніше...

Кривава таємниця старого цвинтаря

Кривава таємниця старого цвинтаряІсторія
В Хмельницькій області є невеличке містечко, яке може похвалитися залишками двох стародавніх фортець. Але, як виявилося, була і третя – найдавніша…
Райцентр Городок, що на Хмельниччині, колись славився своїми фортифікаційними спорудами. Укріплювалося поселення не від хорошого життя: містечко стояло майже в самому серці сумно відомого "Кучманського шляху", яким кримці із завидною регулярністю приходили по здобич на Поділля і Галичину. Нині від тих споруд майже нічого не залишилося – "оборонки", за непотрібністю, "помножили на нуль" ще в XIX столітті. Про колишнє нагадує тільки срібна кріпосна стіна, що прикрашає міський герб, ледь помітна лінія валів над Смотричем і топонім "Замкова гора".

Детальніше...

Кафедральний костел з мінаретом

Кафедральний костел з мінаретомІсторія
Представники сайту «Наш Городок» Вадим Якубовський та Андрій Савченко відвідали Кам’янець-Подільський КАФЕДРАЛЬНИЙ КОСТЕЛ СВЯТИХ АПОСТОЛІВ ПЕТРА І ПАВЛА – одну із найстаріших та найцікавіших сакральних споруд на Поділлі. Храм має велике історичне та культурне значення і є однією з основних туристичних принад міста. Городоччани також зустрілись з Леоном Дубравським, Єпископом Кам’янець-Подільської Дієцезії, який, ознайомившись із тематикою сайту «Наш Городок», дозволив відвідати історичну культову споруду – мінарет.
Історія мінарету.
У 1672 р. місто Кам’янець захопило турецьке військо на чолі з султаном Мехмедом IV. Все Поділля увійшло до складу Османської імперії. Сім християнських храмів Кам'янця турки перетворили на мечеті, залишивши українській, польській і вірменській громадам по одній сакральній споруді.

Детальніше...

КУПИНСЬКІ КУРГАНИ

КУПИНСЬКІ    КУРГАНИІсторія
За свою довгу історію людство вдавалось до безлічі способів захоронень: від найпростіших і безтурботних, коли тіло могли просто залишити просто неба, до надзвичайно ускладнених усякими церемоніями поховань у грандіозних усипальницях, якими були, наприклад , піраміди.
Зрозуміло, що найповажніші представники суспільства, знать, вожді претендували на найбільшу повагу не тільки при житті, а й після смерті. Їхній перехід у потойбічний світ повинен був супроводжуватися особливими пишнотою і величчю. Цьому повинні були служити й самі місця поховань, і поховальні споруди, які спеціально для цього зводилися. У давній історії Поділля найбільш складного, як здається, за змістом і суттю обряду захоронень дотримувались племена, що населяли наш край у VІІ- VІ ст. до н .е.

Детальніше...

ДУХИ ТА ЗАГАДКОВІ ПІДЗЕМЕЛЛЯ САТАНІВСЬКОЇ СИНАГОГИ

ДУХИ ТА ЗАГАДКОВІ ПІДЗЕМЕЛЛЯ САТАНІВСЬКОЇ СИНАГОГИІсторія
Сатанівська синагога, як і будь-яка давня споруда, ховає чимало таємниць і загадок. Цього травня “божниця” подарувала одразу два відкриття, кожне з яких цілком заслуговує на визначення “сенсація”. Перше — нематеріальне, а друге можна й руками помацати.
Страшний Діббук та його сусіда Вій
Драма “Діббук” Семена Ан-ського (Соломона Раппопорта) в єврейській літературі посідає те ж місце, що гоголівський “Вій” в українській чи російській.
Діббук (ідиш ‏דיבוק‏‎ дібук — прилиплий) — в ашкеназійському єврейському фольклорі душа грішника, яка по його смерті зависає між світами та намагається хоч якось причепитися (приліпитися) до світу живих. Цей неприкаяний дух може вселятися/приліплятися в людей та, навіть, в тварин чи неживі предмети. В каббалістичній літературі згадки про “діббуків” з'являються десь з XVII століття.

Детальніше...

Сатанів зненацька “постарів”

Сатанів зненацька ''постарів''Історія
Днями в давньому надзбручанському містечку Сатанові, що на Хмельниччині, завершилися археологічні розкопки, що тривали там ще від серпня.
Експедиція на чолі зі старший науковим співробітником Відділу давньоруської та середньовічної археології Інституту археології НАН України Ларисою Виногродською дослідила територію місцевого замку та ділянку біля середньовічної синагоги. Звісно, що не обійшлося без сенсаційних відкриттів і унікальних знахідок, про які далі.
Перш, ніж розповідати про розкопки на замчиську, – коротка історична довідка, аби було зрозуміло, про що йдеться.

Детальніше...

Апофеоз геноциду

Апофеоз геноцидуІсторія
Винищуючи євреїв, нацисти виявляли чудеса винахідливості: розстріли, газові камери, спалення живцем. Але чи не найжахливіша масова страта сталася рівно 75 років тому в надзбручанському містечку Сатанів.
Німецька окупація селища почалася 6 липня 1941 року, коли до Сатанова ввійшли вояки 5-ї танкової дивізії СС «Вікінг». До честі “вікінгів” – хай формально й есесманів – жодними ексцесами щодо мирного населення вони себе не заплямували (принаймні в Сатанові та сусідніх з ним містечках). Фронтовики, звиклі до життя під кулями та снарядами, бруднити свої мундири стратами беззбройних «цивілів» не бажали. Але слідом за ними прийшли тиловики, які в окопах геройствувати не квапилися, але залюбки готові були демонструвати свою “силу” щодо беззахисних жінок і дітей.

Детальніше...

Мегаліти й обличчя Одина

Мегаліти й обличчя ОдинаІсторія
“Збруч” чимало писав про Збручанський культовий центр, зокрема, про Пущу Відлюдника з печерою того ж таки відлюдника біля Звенигорода. Але історія цих місць така насичена, що постійно спливають щораз нові подробиці. Зокрема, може виявитися, що скельне пасмо, де міститься згадана печера, є найбільшим мегалітичним комплексом над Збручем і, можливо, одним із найбільших у Галичині.
Передбачаємо цілком логічне запитання: як таке могло статися, що того гіпотетичного комплексу раніш ніхто не помітив? Адже Звенигород, головне священне городище Збручанського культового центру, давно і ретельно досліджене археологами. А печеру навіть у їхніх звітах згадано. Мовляв, є така і, можливо, вона навіть входила до комплексу святилищ. На тому все...

Детальніше...

Слідами Великої чуми 1770-1771 років

Слідами Великої чуми 1770-1771 роківІсторія
“Збруч” уже не вперше відкриває досі невідомі історикам пам'ятки минулого. Останньої осені ми знайшли добре збережені залишки середньовічного укріплення – основу мурованої вежі та складну систем валів і ровів. Від початку ХХ століття це укріплення вважалося повністю знищеним і назавжди втраченим для нащадків. Про це ще 1901 року повідомив “батько подільського краєзнавства” Юхим Сіцинський. З того часу ніхто, крім “Збруча”, чомусь так і не спромігся перевірити слова наукового авторитета. Перевірка ж усе виявила з точністю до навпаки.
Камінні надмогильні хрести, давніші за початок ХІХ століття, в Україні можна зустріти відносно нечасто. Це, щоправда, стосується лише хрестів, а не єврейських надгробків (мацевот). На давніх єврейський цвинтарях пам’ятники, датовані XVI-XVII століттями, – не дивина, а XVIII століття – взагалі звичайна справа.

Детальніше...

КУЗЬМИН — МІСТЕЧКО БЕЗ ТУРИСТІВ, АЛЕ НА ТУРИСТИЧНИХ МАРШРУТАХ

КУЗЬМИН — МІСТЕЧКО БЕЗ ТУРИСТІВ, АЛЕ НА ТУРИСТИЧНИХ МАРШРУТАХІсторія
Подільське село Кузьмин абсолютна “Terra Incognita” навіть для найзатятіших мандрівників “невідомою Україною”. Така собі дуже біла пляма на туристичній мапі. Тож, палаючи праведним бажанням відновити історичну справедливість, ми вирішили виправити цю ганебну ситуацію.
Кузьмин (від початку — Сапєжин) досить давнє поселення і в письмових джерелах вперше згадується ще у 1494 р. Його первісна назва прямо вказує, що це село колись було у власності литовських магнатів Сапєг (Сопіг). Топонім Кузьмин, зауважимо, теж “сапєжного” походження та пов'язаний з Казимиром (Кузьмою) Сапєгою. По тому Кузьмин належав Гербуртам, Стадницьким та Граб'янкам, найвідомішим представником останніх вже відомий Тадей Граб'янка.

Детальніше...

ЧИ БУВ САТАНА В САТАНОВІ?

ЧИ БУВ САТАНА В САТАНОВІ?Історія
Останніми роками (чи вже десятиліттями?) набуло в нас популярності – а надто серед молоді – “їхнє” екзотичне свято Гелловін. Поборники вітчизняних традицій і традиційної моралі з цього приводу схильні понарікати: мовляв, то заледве не “сатанізм”, бо там перебираються на чортів і відьом, а ревним християнам того робити не випадає… Та й не наше воно. Наше – це гаївки, Купала, Андрія, Святий Миколай, Маланка та вертеп із колядками. Хоча – заради справедливості – ревнителі вітчизняних традицій і моральності мали би пригадати, що серед провідних персонажів українського вертепу є… чорт і смерть. 
Якщо ж добре подлубатися в історії, то виявиться що Гелловін десь таки наш, а що вже правдиві галичани, то ті взагалі мають його святкувати, як стій.

Детальніше...

ЧУМНЕ МІСТО

ЧУМНЕ МІСТОІсторія
Всім нам коли-небудь доводилося чути про страшні епідемії, що лютували за давніх часів. Чума, тиф, холера з періодичною сталістю приводили в спустошення нашу Подолію в ХIII-ХІХ століттях. Найбільш жахаючою з них була епідемія чуми 1770-1771-х років, коли хвороба поширилася не тільки по всьому Поділлю, але й захопила Молдавію, Валахію (Румунію), Галичину, Волинь, Придніпровську Україну, дійшовши до самої Москви. Подробиці про цю епідемію, зокрема, що стосується Кам'янця-Подільського, переповів у своїй праці відомий медик і дослідник місцевої старовини доктор Йосип Ролле:
«Майже всі жителі міста Кам'янця і половина всього Поділля впали жертвою жорстокої чумної епідемії 1770 року В Кам'янці й у сусідніх селах вмерло З0 000 чоловік.

Детальніше...

ІВАНКІВЦІ – СКІФИ, ПОКАЗУХА ТА КАТАКОМБИ

ІВАНКІВЦІ – СКІФИ, ПОКАЗУХА ТА КАТАКОМБИІсторія
Іванківці, що в Городоцькому районі Хмельниччини, – одне з надзбручанських сіл, найбагатших на унікальні історичні пам'ятки. Але, якщо не знати, що і де шукати, цього зовсім не скажеш. Село, як село. Це через повну відсутність головної туристичної тріади – “замок-костел-кам'яниці”. Але то не біда. На таку “тріаду” можна помилуватися, де завгодно, а в Іванківцях – свої, часом абсолютно унікальні пам'ятки.
Найдавніша з місцевих родзинок – Іванківецьке городище. Про нього ми вже побіжно згадували у матеріалах про Звенигород та Збручанський культовий центр.

Детальніше...

ОРИГІНАЛЬНІ АРТЕФАКТИ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ З ОКОЛИЦЬ М.ГОРОДОК НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ

ОРИГІНАЛЬНІ АРТЕФАКТИ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ З ОКОЛИЦЬ М.ГОРОДОК НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІІсторія
На природньозахищених мисоподібних берегах лівої притоки Дністра р.Смотрич виявлено не один десяток поселень Трипільської культури. Зокрема, і у верхів’ях – довкола райцентру Городок Хмельницької області. В основному, давні землероби жили тут у середньому та пізньому етапі існування цього феномену енеоліту України. Через інтенсивне розорювання вільних від лісів урочищ в радянський час трипільські пам’ятки Городоччини сильно попсовані. Тому час від часу на поверхні трапляється не лише обмазка жител, а й предмети господарювання, культу і військової справи.Свого часу збиранням артефактів в районі активно займалася місцевий краєзнавець Нонна Миколаївна Пащенко.

Детальніше...

"НАШ ГОРОДОК"

© 2011 All right reserved. Інформаційний портал Городоцького району.     Створення сайтів
При передруці матеріалів посилання на сайт є обов'язковим! Відповідальність за достовірність фактів несе автор публікації.

Олександр Герега народний депутат України За конкретні справи АТП Чемерівці