• 001.jpg
  • 003.jpg
  • 002.jpg
  • 004.jpg
  • 005.jpg

Пошук по сайту

Лічильник відвідувачів

Історія

Мармурова Лаура

Лаура Пшездецька

  У каплиці Непорочного Зачаття Петропавлівського кафедрального костелу в Кам'янці-Подільському встановлена незвичайна скульптурна композиція з білого каррарського мармуру. На ложі немов жива, з розметаними на подушці локонами, лежить прекрасна діва. Тонке покривало, що прикриває її до половини, підкреслює вигини стрункого тіла. З першого погляду може здатися, що дівчина спить, але за деякими ознаками (схрещені на грудях руки, згаслий факел) розумієш, що сон її вічний. Поруч із нею, немов замилувавшись її красою, в тихій печалі застигло янголятко. На підлозі - розкрита книга на 21-й сторінці. Поруч встановлені бюсти чоловіка і жінки - родичів померлої. Ця скульптурна група - знаменитий надгробний пам'ятник Лаури Пшездецької, шедевр скульптора Віктора Бродського вагою близько чотирьох тон. Вражає, з якою точністю виписана кожна деталь. Майстер вдихнув життя у звичайний шматок мармуру - настільки скульптурна композиція здається реалістичною. Символічним змістом наповнені звичайні предмети (зауважте, книга розгорнута саме на 21 сторінці - вік, в якому померла Лаура Пшездецька; згаслий факел у руках янгола символізує швидкоплинність людського життя). Сьогодні пам'ятник-надгробок Лаури представляє не стільки культову, скільки високу художню цінність. Він став би прикрасою будь-якого музею. У свій час за Лаурою полювали великі музеї Росії, зокрема, Державний музей образотворчих мистецтв імені О. С. Пушкіна (Москва) та Російський музей (Санкт-Петербург).


Поява на світ цього твору мистецтва пов'язана з трагічною долею шляхтички Лаури Пшездецької, що походила зі знатного графського роду. У Кам'янці-Подільському багато жителів знають цю сумну історію. У 21-річному віці з дівчиною трапилося нещастя - вона впала з коня і пошкодила спину. Діагноз лікарів звучав як вирок - перелом хребта. Лаура була приречена. Її батько, граф Карл Пшездецький, все ще сподіваючись врятувати улюблене дитя, повіз доньку до Італії. Але медицина була безсила. Додому, в їх палац у Чорному Острові (сьогодні це маленьке селище в 17 км від Хмельницького), Лаура повернулася вже мертвою. Убиті горем батьки звернулися в 1874 році до українського скульптора Бродського з проханням увічнити їхню улюблену дочку в камені. Над створенням пам'ятника майстер працював у своїй майстерні в Римі протягом довгих двох років. Нарешті в 1876 році скульптурна композиція була готова. Її перевезли в Україну, у Чорний Острів і встановили в костелі Пшездецьких, що був фамільним склепом. У 30-х роках XX століття цей костел комуністи перетворили на клуб.

Кафедральний костел святих Апостолів Петра і Павла (Кам'янець-Подільський)

Мармурова Лаура вижила дивом, її викинули з храму поблизу ставка. Місцева єврейська пара, Сара Розенбліц та Мєднік, заховали 4 тонни білосніжного мармуру в... навозі, перетягнувши важку скульптуру до свого маєтку кіньми (таку інформацію подає директор музею О.А.Казіміров).

Колись, стверджує пан Олександр, скульптуру прикрашав не один скорботний ангел, а чотири, що стояли по кутках скульптурної групи. Де поділися ще три та як вдалося єдиного вцілілого перемістити з кутка в центр - невідомо. (Мені відомо, що на грудях Лаури був кам'яний хрест. Його відбили чи не першим).


У 1938 році надгробок Лаури перенесли в новоспечений музей - Кафедральний костел Петра і Павла. Туди ж на збереження привезли ще дві роботи Бродського - скульптурні бюсти графа Пшездецького і молодої жінки - чи то самої Лаури, чи то її старшої сестри Марії.

Незважаючи на те, що з 1991 року Петропавлівський собор перестав бути музеєм і на сьогодні є діючим католицьким храмом, кожен турист і житель Кам'янця-Подільського може безперешкодно помилуватися скульптурним шедевром Віктора Бродського. «Лаура» перебуває в соборі на законних підставах. Узагалі вона числиться за Кам'янець-Подільським історичним музеєм-заповідником, а з Петропавлівським костелом укладено договір про співпрацю. Однак жителі селища Чорний Острів не втрачають надії повернути «Лауру» на батьківщину - в колишній костел Пшездецьких, який відновив свою діяльність з 1992 року. Тим більше, що, як стверджує настоятель Чорноостровського костелу, останки Лаури, її батька Карла і матері Софії Пшездецьких й досі знаходяться в замурованій усипальниці під храмом.Директор Кам'янець-Подільського історичного музею-заповідника Людмила Станіславська вважає, що "переїзд" до Чорного Острова "Лаурі" не загрожує: "Скульптура - державна власність, не є культовою. Тому з боку місцевої громади Чорного Острова не може бути жодних претензій на цей шедевр. Єдине, що може бути підставою для розгляду цього питання - вимога нащадків Пшездецьких".

СЕСТРА ЛАУРИ

Скульптор Віктор Бродський був волиняком, але творив переважно у Ватикані. Саме в Італію з надією на чудодійне зцілення прямувала нещасна 21-річна Лаура Пшездецька, дочка поміщика з Чорного Острова. Не доїхала. Батьки замовили у талановитого земляка розкішний надгробок з дорогоцінного каррарського мармуру. Майстер працював над ним два роки - з 1874 до 1876-го, а потім монумент вирушив до Чорного Острова.

В 1876 р. Віктор БРОДСЬКИЙ виконував замовлення міністра зовнішніх справ Італії барона Джузеппе Джордано Апостолі. Можливо, правдива й версія про те, що сам міністр наполягав на подібності монумента до Лаури Пшездецької.

Енедіна

У міністра померла дружина Енедіна під час пологів. Ось вона, єдина відмінність двох мармурових красунь: біля «нашої» є книга, розгорнута на 21-й сто­рінці, та янгол біля ліжка. В італійки біля точнісінько такого ж ліжка стоїть дівчинка - донька Енедіни. Дружина міністра була третьою дочкою багатого сардинського підприємця, банкіра та інтелектуала Джованні Антоніо Санна. Хрест на грудях, як у баронеси, був і у Лаури - його відбили в радянські роки. Побачити надгробок, який вважається шедевральним і у багатій на шедеври Італії, можна на римському кладовищі Санта Верано.

Інші роботи скульптора Віктора Бродського

Використані матеріали: Юлії Воронцової, Ірини Пустиннікової.

Андрій Савченко

"НАШ ГОРОДОК"

© 2011 All right reserved. Інформаційний портал Городоцького району.     Створення сайтів
При передруці матеріалів посилання на сайт є обов'язковим! Відповідальність за достовірність фактів несе автор публікації.

Олександр Герега народний депутат України За конкретні справи АТП Чемерівці